Youtube VS Podcast

2013 yılından sonra ivme kazana Youtube un büyüme rakamlarına bakıldığında Podcast’in büyüme rakamları ile yakın bir düzlemde gittiği görülüyor.

Peki siz hangi taraftasınız? Youtube trenine erken binseydim diyen taraf mı? Podcast trenine yetişmeye çalışan mı?

Hadi inceleyelim…


Size en uygun platforma karar verin.

Dijital medya derya deniz bir mecra… Kullanacağınız enstürmanları en iyi şekilde seçmeniz lazım ki. Ortaya güzel bir müzik çıkarabilin.

Ülkemizde maalesef ki(şuan için) podcast yayıncıları platformlar üzerinden bir gelir elde edemiyorlar. Yani Youtube gibi izlenme-dinlenme başına aldığınız bir para yok. Eğer temel amacınız para kazanmak, buradan gelir sağlamak ise uzun vade de düşünmeniz gerekmektedir. Ama sektörün yapmış olduğu yatırımlar ve çalışmalar durumun değişeceğini artık Podcast yayıncılarının da Youtuber lar gibi gelir sağlayacağının sinyallerini bize vermektedir.


SEO OLARAK;

Youtube bir arama motorudur. Kullanıcılar her gün Youtube da aradıkları içerikleri bulmak için anahtar kelimeleri kullanarak istedikleri içeriklere ulaşabiliyor. Yani Youtube içerik üreticileri stratejilerini belirledikten sonra iyi bir Seo çalışması ile içeriklerini ulaşılabilir duruma getiriyor.


Fakat Podcast’e işler tam olarak böyle ilerlemiyor. Kendinize ait bir Podcast barındırma siteniz yoksa eğer Google aramalarında Podcast içerikleriniz için yapacağınız seo çalışması