top of page

Podcast Pazarlama Stratejileri

Podcast pazarlaması neden önemlidir sorusuna cevap basittir aslında eğer Podcast'inizin pazarlamasını yapmıyorsanız dinleyiciniz olmaz ya da bir kitle oluşturmanız zaman alır.

Bu da, büyümenin olmaması, sıralamanın düşük olması ve ileriye yönelik sponsorluk hedeflerinin yok olması anlamına gelir. Bu nedenle Podcast yayınızı büyütmek istiyorsanız

size birkaç önerimiz olacak.


1. Sağlam Başlamak


Aslında ilk başladığınızda alanınızda olabildiğince fazla içerik vermeye çalışın. Hedef kitleniz neleri merak ediyor ya da nelerle ilgileniyor içeriklerinizi ona göre oluşturun yola bu şekilde çıkın zaten ilerledikçe değişip, gelişeceksiniz.

İlk bölümleri yayınladığınız zaman, eğer hali hazırda bir kitleniz yoksa zaten ilk dinleyicileriniz yakın çevreniz, aileniz ve arkadaşlarınız olacak. Bunu sadece dinlesinler sayı olsun diye düşünmeyin. Yayınınız hakkında önceden bilgilendirin, geri bildirimler alın o ilk başlarda sizin için belirleyici bir çizelge çıkartacaktır.


2. Dijital Varlığınıza Özen Gösterin


Dijitalde iş yapıyorsanız bunu bir Puzzle'ın parçaları gibi düşünün. Puzzle bittiğinde ortaya çıkacak olan resim sizin Dijital Varlığınızı gösterecek. Podcast küçük resimden başlayarak, web siteniz varsa web sitenize, sosyal medya hesaplarınızı düzenleyin, tasarımlar ve dilerseniz bölümlerin blog yazılarını web sitenize koyun. Görselleştirme yaptığınız işi somutlaştırır, bu sebeple renklere, kullandığınız dile hepsi Podcast bölümlerindeki sizi yansıtsın.


3. Dağıtım


İçerik konular ve popülerliğinin yanında, dağıtımında çok büyük paydası var. Popüler dağıtım platformlarında olmanızın bilinirliğiniz açısından büyük önemi olduğu gibi, farklı kitlelere, farklı kanallarla erişme imkanı da sağlayacaktır.


4. Sosyal Medya Araçları


Sosyal medya kanalları sizin dinleyicinizle ya da hedef kitleniz ile iletişimde kalacağınız bir araçtır. Mevcut kitleniz elinizde tutmanın en etkili yolu dijital varlığınızı onlara göstermeniz. Ama bu düzenli içerik paylaşmak değil sadece, çağımızın en büyük silahı olan Etkileşim. Sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile yarışmalar düzenlemek, bölümler için takipçilerinizin fikrini almak, en basiti yorumlarına cevap vermek bir etkileşimdir. Bu takipçilerinize görüyorum seni varsın demenin dijitaldeki dilidir.


5.Yorum İsteyin


Dinleyicilerinizden ya da yakın çevrenizden bölümleriniz hakkında yorumlarını-eleştirilerini alın. Bu sizin kendinizi görmenizin en etkili yoludur. Yıkıcı eleştiri diye bir kavram var bilir misiniz? Bir konu hakkında fütursuzca düşüncelerin söylenmesi olarak geçer. İnsan psikolojisinde çok işlenen bu kavram, bireyi suçlayan ve küçük düşüren bir dili barındırır. Kişinin motivasyonunu düşürür yani. Belki bundan korkuyorsunuz yıkıcı eleştiri almaktan...

Ama dijital dünya gerçekten çok acımasız ve bunu kabul etmek sizi eksiltmeyecek aksine yeni kapıları açacak... O yüzden eleştirilmekten korkmayın, siz kendinizi biliyorsanız zaten aldığınız yorumları nereye çekeceğinizi de bilirsiniz.


6. İçeriği Çeşitlendirme


İçerik üretmek, üretilen içeriğin sunulması bunlar emek isteyen bir süreçtir. Öncelikle, çeşitli içeriklerle farklı medya araçlarında bulunmak yerine içeriğinizi çeşitlendirip o medya araçlarında varolmayı deneyin. Bu hem podcast yayınlarınıza trafiği artıracak hem de sizi yeni ve taze içerikler üretme zahmetinden kurtaracak. Yayınızın bir bölümden alıntı güzel bir söz ya da bir rehber içerik gibi. Podcast yayınlarınızın, fragmanları video formatında yayınlayabilirsiniz ve aslında en önemlilerinde birisi, SEO yapmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için blog yazısı formatına getirip web sitenizde yayınlayabilirsiniz.


7. İşbirliği Yapmak


Mevcut kitlenizi büyütmenin bir diğer yolu da, iş birliği yapmaktır. Başka bir içerik üreticisi ile ortak yayın yapmak ya da çok ilgi çeken bir isimi yayına konuk almak en çok kullanılan ve en etkili yollardan biridir.


8.Konuk Almak


Önceki madde ki, konuk almak hedef kitlenizi genişletecektir elbette ama dikkat etmeniz gereken birkaç durum var, mevcut kitlenin ilgisini çekecek bir konuk almak. Bu senin mevcutta olan hedef kitleni koruyacaktır. Diğeri ise başka hedef kitle segmentlerini hedeflemek ve o doğrultuda bir konuk almak.


9.Optimizasyon


İçeriklerinizi bir blog sitesi açın ve anahtar kelimeleri kullanarak SEO ve SEM araçları ile Google bilinirliğiniz artırmak amacı ile içerikleriniz optimize edin.


10. Güncel Kalın


Dijital dünyada bir sabah uyanıyorsunuz ve başka başka yeniliklere gözünüzü açıyorsunuz. Kendinizi büyütmek ve geliştirmek için başka araçlar çıkabiliyor ya da tren olabiliyor. Bu sebeple sürekli güncel kalın. Değişiklikleri takip edin ve o sahip olduklarınızla ne yapabilirsiniz ona bakın.Comments


bottom of page