Podcast Nedir?Podcast kavramının günümüzde popülerliğini giderek artırdığını biliyoruz. Peki nedir bu podcast ve nasıl yapılır?


Her dönemin içerik anlamında kendine göre devamlı değişen talepleri var. Örneğin bir dönem blog siteleri epey revaçta olduğunu hatırlıyoruz. Günümüzde ise herkesin bildiği üzere video içerikler epey talep görüyor. Hatta bazı içeriklerin izlenme sayılarından konuşurken, yüz milyonlardan bahsedilir duruma gelindi. Ancak son yıllarda ülkemizde de yükselişte olan bir içerik türü daha var: Podcast. Gelin, podcast nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap arayalım.Podcast nedir?


Podcast için bir tür modern radyo programı denilebilir. Podcast, seri halinde yayınlanan ses ve video dosyaları için kullanılan bir terimdir.


Podcast kelimesinin hayatımıza girmesi 2000’li yılların başına dayanıyor. Apple tarafından iPod’lara özel olarak hazırlanan podcastler, iPod sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve broadcast (yayın) sözcüklerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.


Günümüze gelindiğinde ise podcastler sadece iPod’lara özel değildir. Birçok uygulama üzerinden podcastlere ulaşabilir ve çok basit şekilde dinleyebilirsiniz. Podcastler yapısı gereği düzenli yayınlanan içeriklerdir.


Podcastler; kişisel gelişimden sanata, eğlenceden siyasete, dizilerden oyunlara kadar her konuya değinerek her dinleyiciye hitap edebilen geniş içerikli programlardır.


İşin en güzel yanı ise dinlediğiniz ve abone olduğunuz podcastler 7/24 sizinle beraberdir. Trafikte, ofiste, evde, otobüste kısacası her yerde dinleme imkanına sahipsinizPodcast nasıl yapılır?


Elbette podcast kaydetmek için ilk önce podcast kaydetmeye karar vermekten ve başlangıçta belki de çok az insanın dinleyeceği konusunda kendini ikna etmekten geçiyor.

Az önceki konuda engelleri ortadan kaldırdıktan sonra sırada podcast'in bir diğer olmazsa olmazı var: Ekipman. Ekipman konusu aslında bir miktar karışık. Yani ilk olarak kişinin bütçesine, ikinci olarak da hedeflediği kaliteye göre değişiklik gösterebilir. Tabii ki yüksek dinlenme sayılarını hedefleyen kişi ya da kurumların düşük kalitede yayın yapmak gibi lüksü de olamayacaktır.Birkaç örnek...


Bpt - Haber


İntroyu Atla - Diziler


Evvel Zaman - Tarih


Bir Çay Bir Oyun - Video Oyun


Protez Perspektif - Toplum Kültür


Yazılmamış Sayfalar - Kitap


Kitapsız Edebiyat - Edebiyat


Sinematris - Film


Utku Ben - Kişisel Gelişim

Altın Bilezik - Kariyer
  • İnstagram
  • Twitter
  • Spotify
  • Linkedin
©