Podcast Nedir?

Retro Effect mi yoksa teknolojinin son harikası klişesi mi?

Kafalarımızı aydınlatalım ve ne olduğuna birlikte bakalım...


Podcast, hepimizin az çok aşina olduğu radyo programları gibi bir "ses" üzerinden yayın yapan bir platform. Format olarak benzese bile aslında çok benzerlikleri yok. Hatta en büyük

farkı Podcast yayınlarının telefondan, tabletten ya da bilgisayardan istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilen ve paylaşabilen içerikler olmasıdır. Peki, Her Dinlenilen Podcast Mi?

Son yıllarda Podcast'in bu kadar gündem olması, birçok içerik üreticisini harekete geçirdi. Birçok radyo programı, Youtube içerik üreticiler, Tedx Konuşmacıları gibi daha birçoğu mevcutta olan içeriklerini Podcast formatına getirip buradan yayın yapmaya başladı. Evet bu Podcast içeriklerinin çeşitlenmesi için bir adım fakat başarılı mı o tartışılabilir. Podcast günümüzde hayatımızdaki taze bir soluk gibi görünse de, bu onun yeni bir oluşum olduğu anlamına gelmiyor.

Apple 2012' de Apple Podcast'i kurduğundan beri aslında Podcast olgusu hayatımızın içinde. Biz sadece yeni tanıştık. Bu yüzden Podcast de aslında tüm içerik platformları gibi kendi ekosistemine sahip bir medya aracı.

Bu ekosistemde neler var?


1. Orijinallik!

Podcastler orijinal içeriklerdir. Her yayıncı kendi yarattığı bir formata, Podcast diline göre içeriklerini oluşturur ve bunun etrafında yayınlarını yapar.