top of page

Podcast Krallığına Giden Yol İçerikten Geçer

"İçerik Kraldır" ! Sözü çağımızda ön görüsünü bir kez daha göstermiş olan teknolojinin dev adamı Bill Gates tarafından söylenmiştir. Son dönemlerde trend olan bu söz bu yazımızın ana temasını oluşturdu. Bill Gates'in ne söylediğini aslında az çok anladık ama Podcast dünyasında bunu temellendirmek üzerine olacak bu yazımız.


İçerik Kral Ama...

Dijital medya ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte, içerik tüketimi ivme kazandı ve gerçekten bilinçli içerik tüketicileri bile üretici olma yoluna girdiği çağımızda, şimdilerde sadece içeriği üretmek değil, içeriği özgün ve kaliteli üretmek önemli... Birçok içerik üreticisi içinden sıyrılmanın geçer akçesi şu anda bu. Podcast yayıncı olarak içeriklerini değerli kılmak, kitle oluşturmak ya da mevcut kitleni elinde tutmak için dikkat etmen gereken ilk madde bu.


Dinleyicini Anla...

Dijital dünyanın çocukları, ya da dijital dünyayla sonradan tanışmış bireylerin dijitalden beklentileri hâlâ araştırma konusu. Ama toplum yönündeki gözlemlere bakılırsa, artık içerik tüketicileri, bir video izlediğinde, blog yazısı okuduğunda, ya da kulaklığını takıp Podcast dinlediğinde içerikten kazandığı deneyim ve değere bakıyor. Haftalık ya da aylık bir içerik takviminde Podcast yayıncılığı yapıyorsun, kategorinin ne olursa olsun eğer Podcast yayıncılığında bir hedefin varsa hedeflediğin kitleyi iyi tanıman ve seni dinlediklerinde ne beklediklerini bilmen bununla ilgili ön görüde bulman gerekiyor ki, çaban boşa gitmesin. Eğlendirilmek istiyorlarsa eğlendirmeyi, öğrenmek istiyorlarsa öğrendirmeyi zamanında yardımını alarak yap.


Tutarlı ol...

Bir kitlen var. Seni bir belirlediğin içerik doğrultusunda dinliyorlar. Yani senden ne istedikleri belli. O yüzden podcast bölümlerinde içeriğinin tutarlı olması kitleni elinde tutman için önemli. Örneğin, teknoloji temasında bir içerik üreticisi isen, başka bir bölümde magazin konuşup eksenini kaydırman kitleni kaybetmene sebep olabilir.


İstikrar...

Tüm platformların beklediği şeydir, istikrar Sizi takip edenler belirlediğiniz sıklıkta sizden içerik bekleyeceklerdir. Süreç nasıl işlemiş olursa olsun, geleneksel medyadan başlayarak düşündüğümüzde bir dizinin bile, günü ve saati bellidir ve o zamanda çıkacak en ufak bir sıkıntı izleyici kaybedilmesine neden olur. Dijitalde bu alışkanlıkta sadece değişiklikler oldu sınırlar biraz genişledi ama mantık hâlâ aynı şekilde devam ediyor. O yüzden belirlediğin içerik takvimine sadık kalmaya özen göster. Haftada bir, ayda bir ya da ayda iki ne aralıkta yayın yapıyorsan o düzende devam et. Aksilikler elbette olabilir bunun için mümkünse stok yayınlar bulundur onları kullan ama kitleni bekletmemeye dikkat et.


Kolay Gelsin ! :)

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page