top of page

Podcast Başlatma Rehberi- Yayına İsim Bulma

Podcastlere isim belirlemek belki de bu sürece başladıktan sonraki en sıkıntılı aşamalardan biridir. Ne yapacağınızı net bir şekilde belirlemiş olsanız bile isimlendirme konusunda kararsızlık yaşamak gayet normal. Onunla tanınacaksınız, onunla bileneceksiniz. Bir nevi yenidoğan bir çocuğa isim vermek gibi değil mi? Peki yayınlarınızı yansıtacak “aa evet bu dedirtecek” podcast ismini nasıl bulabilirsiniz. Bu yazıda bu konuda biraz size yardımcı olmaya çalışacağız.

Hadi Başlayalım...


1.Daha Önceden Böyle Bir Yayının Olmadığından Emin Olun.


Sizinle aynı şeyi anlatmasına gerek olmaksızın, sizin seçtiğiniz isimde bir yayın var mı önce ona bakın. Önce bakın ki karar verdikten sonra denk gelirseniz bu durum çok hoşunuza gitmeyecektir. Denk geldiniz evet var ama yayın yapmayı kesmişler yine de başka bir arayışa gidin anlam karmaşası yaratmaya hiç gerek yok bence.


2.Yaratıcı İsimler Bulma


Genellikle bir kelime oyunu ya da toplum tarafından bilenen bir konu etrafından oluşan isimlerden inşa edilir. Derinlemesine bakıldığında bu isimlerin çoğu anlamlıdır, fakat hepsi tam anlamıyla konuyu size vermez. Yani hali hazırda dijital ortamda bir bilinirliğiniz varsa ve aranmalarda bulunma gibi bir derdiniz olmayacaksa evet bu tarz yayın isimleri sizi götürebilir.


3.Açıklayıcı Podcast İsimleri


Hedef kitlen tarafından hemen tanımlanabilecek isimleri nitelendirir.

Yani, başlık neyse içerikte o var.

….. İle gündem hakkında

……. Sağlık hakkında Gibi isimler bu kategoriye giriyor. Belki sıkıcı, kreatiflikten uzak gibi görünecek ama içeriğiniz zengin olduğu sürece bu kısım biraz daha tolere edilebilir oluyor.


4.Gerçek Adı Kullanma.


Podcaster'ın adıyla anılan bir yayına sahip olanların ortak noktası, Podcaster’ın mevcut durumda bir kitlesinin olmasıdır. Eğer tanınmış bir kişi veya bir içerik üreticisi değilseniz kendi isminizi kullanarak bir yayın oluşturmak başarılı bir adım olmayacaktır.


Ve Belki de En Önemlisi…


Podcast isminizin aramalarda bulunabilir olması. Yani içeriğinizin özünü yansıttığı gibi, içeriği ürettiğiniz alanla ilgili bir arama yaptığında kullanıcı sizin yayınlarınıza rahatlıkla ulaşabilmesi kolaylığı sağlamanız olacaktır.

Kolay Gelsin…


Comments


bottom of page