top of page

Bir Podcast Yayını Kaç Dakika Olmalı?

İdeal Bir Podcast’in Uzunluğu İçeriğe Göre Belirlenir.


Eğer kaydettiğiniz bölüm, hedef kitlenizi kapsıyorsa ve başlığına uygun bir içerikse 20 dakika bile çekmiş olsanız ideal bir süreyi yakalmışsınız demektir.

Madem benim kitlem 20 dk dinliyor o zaman ben bunu yarım saat yapayım ve anlatacaklarımı daha rahat anlatayım ya da süreyi biraz daha kısaltayım gibi çabalara girmek isteyebilirsiniz ama böyle bir geri bildirim almadıysanız kendinize koyacağınız bu kıstas sizin içerik oluşturmanız önünde bir engel olacaktır. Buna dikkat ederek böyle bir karar verin.

Bir başka durum var bir de, içeriklerde artık uzmanlaşmak, metinleri hedef kitleyi tanıdıkça kısalması, daha akıcı konuşmak ya da podcasting’e alışıp doğal akışı bozmadan içerik sürelerini uzatmamak ya da kısaltmak gibi bir durumlar olabilir, bu artık uzmanlaşmanın bir getirisidir. Bu durum o zaman anlattıklarımızdan daha farklı bir durum olacaktır.


Dinleme Alışkanlıkları Peki?


Bunu çok sık duyuyoruz artık. Kullanıcıların tüm gün online olduğu ve bilgi akışı içinde olduğu günümüzde, ekran sürelerini kısalması, içerik tüketim alışkanlıkların değişmesi gibi bir çok konu sürekli gündem hatta içerik üreticilerinden büyük dijital platformlar bu alışkanlıklar üzerinden içerik üretiyorlar.

Ama bence Podcast dinleyicisi bu alışkanlıkların biraz dışında kalıyor. Ekran gibi bir kavramının olmaması zaten kullanım kolaylığı sağladığı gibi, dijital platformlarda zaten kullanıcıya ekstra kolaylıklar sağlıyor. Telefonda dinlemeye başladığın bölümü daha sonradan bilgisayardan dinlemek ya da, bluetoothlu cihazlara bağlamak gibi bir çok alternatifler mevcut. Sabah işe giderken dinlediğin bir bölüme bu sayede akşam yemeğinde devam edebiliyor ya da çalışırken kulaklıkla dinlenebiliyor.


Tüm Podcast Bölümlerim Aynı Uzunlukta Mı Olmalı?


Yine aynı şeyi söylemiş olacağım ama, tutarlı bir bölüm süresi yakaladıktan sonra, bazı bölümleriniz beklediğinizden altında bir sürede bitebilir bunun için yayını uzatmanıza ya da beklenin üstünde olduğunda da, kısa kesmeye çalışmanız için ekstra bir çabaya girmeniz, kendinizi rahat bir şekilde ifade edemediğiniz için, yayınınıza zarar verecektir.


Podcast yayınları söz konusu olduğunda asla, bir soruya bir cevap vermek çok mümkün olmuyor ama özetle,

Eğer mevcut içeriğinizi kırk dakikada anlatılabilecek bir içerikse ve siz bir saatlik yayın yapıyorsanız uzun tutuyorsunuz demektir.

Eğer, bir saatte anlatabileceğiniz bir içeriğe sahipseniz ve kırk dakika da anlatıyorsanız kısa tutuyorsunuz demektir.

Ayrıca, içeriğiniz tutarlı ve düzenliyse, bazı bölümlerde sürelerle ilgili sapma olması gayet doğaldır.

Yani, podcast bölümlerinde doğru süre uzunluğu kavramı, içeriğe göre belirlenir. Yani, yine içerik kral oldu mu?

1 Comment


Guest
Nov 22, 2022

Iyi günler ben 5dk'lik podcast yayinliyorum ,5 ci podcatsmi yayinlayacagim cok yeni oldugum icin ;kisa kisa bir nevi tanitim gibi istikrarli ve dinleyiciyi toplamak adina ; fikrinizi ogrenmek istiyorum.

Like
bottom of page