top of page

Podcastlerde Sosyal Medya Kullanımı


Sosyal medya, her gün yoklama verir gibi telefonu her elimize aldığımızda girdiğimiz bir platform.


Sosyal Medya hayatımıza girdiğinden beri, günlük kullanım rehberimize ve sözlüğümüze bir çok kavramı ekledik. Ama son zamanlarda en çok kullandığımız ve trend olan bir kavram olan " Etkileşim " kavramı var ki sosyal medyadaki tüm akışı değiştirdi. Bu konuyu birazda bunun üzerinden anlatmak istiyorum aslında.

Etkileşim kavramı, içerik üretici ve tüketicilerinin yani kullanıcıların sosyal medya platformlarında algoritmaya bıraktıklarını saptayıp tekrar tekrar karşımıza çıkması sonucu hareketlenmemizdir. Yani sevdiğimiz bir dizinin, ilgilendiğimiz bir hobinin ya da dinlediğimiz bir müzik grubunun sürekli olarak karşımıza çıkmasının sebebi aslında bu. Markalar ve bireylerde takipçileri ya da hedef kitleleri ile iletişimi bu şekilde sağlamaktadırlar.


Durum böyleyken, Bir Podcast yayıncı olarak ya da Podcast yayıncılığına başlamayı düşünen bir içerik üreticisi olarak sosyal medya kanadında kendine yer açmak sen de bir kilometre taşı görevi taşıyacaktır.

Markalar ve içerik üreticilerinin bir çoğu sosyal medya kanadını kullanarak, takipçileri ile bağlılık, güven ve sadakat kazanmış durumda. Eğer sen de Podcast yayınlarında sosyal medya kanadını verimli bir şekilde kullanıp hedef kitlene ulaşmak, takipçi potansiyelini genişletmek istiyorsan bundan sonraki anlatacaklarım senin için.


Nasıl Yapacaksın?

Öncelikle hedef kitleni iyi belirleyip, tanıman gerekecek. Hangi yaş grubuna, hangi cinsiyete dağılımına hitap ediyorsun? Senin içeriklerini kimler dinliyor? Ya da kimlerin dinleyeceğini ön görüyorsun? Bunları iyi bilip ona göre analiz çıkarman sosyal medya içeriklerini oluşturman sana yol gösterecek.

Bir önemli durum daha var ki, aslında etkileşimi artırmanın yolu buradan geçiyor; Sosyal medya içerik anlamında sürekli değişen ve gelişen bir ekosisteme sahip. İçerik çeşitlilikleri etkileşim için itici güç. Yani, sadece yayınlarını paylaştığın bir sosyal medya profilinden etkileşim ve takipçi beklentin çok olmasın. Eğer takip ediliyorsan sadece yeni bölümlerden haberdar olmak için olacak muhtemelen ve bu da belirtiğim gibi etkileşimini artırmayacaktır.


Ne yapabilirsin?

Yayınladığın bölümle ilgili tanıtım yap zaten bu takipçilerini bilgilendirecek ama bunun yanına önceki ya da yayınlayacağın bölümlerden devşirdiğin içerikleri sosyal medyanda paylaş. Soru cevap formuna getirmek ya da beğendiğin bir sözü paylaşmak... Öneri ya da tavsiye şeklinde ilerleyen bir kategoriye sahipsen rehber içerikler oluşturmak ve çeşitlendireceğin bir çok içerik modeli sana takipçi ve en önemlisi etkileşim kazandıracaktır.

Sosyal medyan senin kimliğin gibi artık onu düzgün kullanmak senin elinde. Kreatif içerikler üretmeye bak.


Ve her platformda olup aynı etkiyi bekleme !

Başta belirtiğim, hedef kitle belirleme ona göre içerik oluşturma aslında sana hangi platformları ne sıklıkla kullanacağını da gösterecek.

Her platformdan aynı verimi alamayabilirsin sen her yerde olayım diye düşünürken boşuna emek harcar ve zaman kaybedersin. Çıkardığın yol haritasından kendine en uygun sosyal medya platformunu-platformlarını seç ve içeriklerini ona göre üret. Sonuçta İnstagram da etkileşim sayısı yüksek olan bir içeriğin, Twitter da taliplisi çok olmayabilir. Her platformun kendine göre bir dili var bunu da dikkat etmen sana ivme kazandıracaktır.


Kolay gelsin!

Comments


bottom of page