top of page

Podcast Pazarlamasının İşletmeye Faydaları

Dijital kanallar, sosyal ağlar kullanılarak hedef kitlenize ulaşmaya çalışıyorsunuz. Titizlik ile hazırlanmış stratejiler, özenle tasarlanmış görseller ve bannerlar, story görselleri, videolar ve bir çok materyali müşterilerinize ya da hedef kitlemize ulaştırmak için mesai harcıyoruz.

Önceden dijital medya ya da sosyal medya kanadında yapılmış olan işler, işletmeler için bir artı değer, bir imaj yönetimi oluyordu. Şimdilerde ise durum çok değişmedi ama artık hedef kitle, işletmelerden ya da markalardan daha farklı bir beklenti de. Artık markaların arkasında kimler var, uzmanlıkları ne, ne işler yapıyorlar bunları bilmek istiyor. Dijitalin dili artık buna evrildi… İnternet iletişim araçlarında, platformlarda neleri kullanarak ne ürünler çıkarıldığının bir önemi var! Bu noktada, hedef kitleye uygun içerik modellerine Podcast yayıncılığını da ekleyebiliriz. Peki Podcast yayıncılığı markanız ya da işletmeye olan faydası neler?


Farklı Kitlelere Erişme


Dijitalin hayatımıza girmesi ile bir kültürün etrafında şekillenmeye başladık tam da bu nokta da görsel ve işitsel kültürü terk edip yolumuza çıkan dijital kültür, eski de bıraktığımız arkeolojik kültürün kalıntılarını da taşıyor elbette. Hem işitsel hem de görsel kültürün karışımı olan bu kavram içerik tüketim alışkanlıklarımızın karnesini belirliyor. Ekran süresi uzun olsa bile uzun bir video izleme, bir içerikte çok uzun kalma gibi alışkanlıkları terk etmeye başladık… Podcast’in sunduğu avantaj ise sadece ses yoluyla, kulaklığınızla ya da telefonunuzdan yemek yaparken, vapur da okula giderken ya da trafikte dinlemenize olanak sağlıyor. Biz kitap okumayı sevmeyip, sesli kitap okuyan bir milletiz donesini cebimize koyarsak bu konuyu daha da aydınlatabiliriz.
Dijital Medya ve Sosyal Medyada Fark Yaratma


Bir işletmenin web sitesine ya da sosyal medya hesaplarına girdiğiniz zaman ziyaretçiler ve takipçiler için özenle hazırlanmış tasarımların, ürün ve hizmetlerin tanıtımı vardır. Bunların aslında algoritmayı canlı tutmak için hazırlanmış içerikler olduğunu bunların okunmadığını, görüntülenmediğini biliriz. Fakat işletmeniz için oluşturacağınız bir Podcast yayını sayesinde dijital ortamlarda bu sayede farklılık kazanabilir markanızı ve ürünlerinizi tanıtırken bu kanalı kullanıp hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı ürün hakkında bilgiyi pazarlama uzmanı ya da bir Podcaster tarafından alsa hoş olmaz mı?

İçerik Üretim Kolaylığı

Podcast, bir ses içeriği olduğu için, video ürünleri gibi maliyetli bir üretimi yoktur. Sadece bağlı olduğunuz metini bir mikrofon aracılığı ile okuduğunuz, konuştuğunuz taktirde içeriğiniz hazır oluyor. Daha sonradan edit ve yayınlama kısmı da en az çekimi kadar kolay bir süreç.

Uzmanlığınızı Gösterme


Dijital dünya ve beraberinde gelen uzun ekran süreleri… Maruz kaldığımız reklamlar, içerik akışı. Artık herkes dijitalde. Artık bu yeterli değil, eğer kendinizden, markanızdan, ürün ve hizmetlerinizden eminseniz ve bunu sergilemek gibi bir birikime sahipseniz. Bu yüzden öne çıkın ve uzmanlığınızı gösterin.
Comments


bottom of page