top of page

2023 Podcast Trendleri Neler Olacak

Podcast içerik üreticiliği 10 yıla aşkın süredir var olan bir ekosistem ama son yıllardaki mevcut ivmelenme ve büyüme sebebiyle adını sıkça duymaya başladık.

Yeni medyanın dinamikliği, gelişen ve dönüşen sistemleri işin içine alınca trendleri yakalamak bazen zor olabiliyor.

Podcast ekosisteminde de durum böyle aslında, ister içerik üreticisi olun, ister dinleyici, isterseniz bir reklam veren... Podcast dünyasının artık size sunacağı geniş bir yelpaze var.

Peki 2023 Podcast içerik üreticiliğinden ne bekleyebiliriz? Hadi bunu konuşalım...


Trend 1: Yeni Arayışlar

Aşırı rekabet, hızlı tüketim, yeni mecra arayışları... Reklam ve pazarlama kampanyaları için bunlar artık önemli bir hale gelmeye başladı.

Dinamik reklam verme süreçleri daha tam anlamıyla başlamamış olsa bile şirketler bu süreçleri içerik pazarlaması üzerinden yapmaya başladı bile.


Trend 2: Niş Podcastler

Ana akım şovlar hala popüler olsa da, niş podcastler de zemin kazanmaya başladı.

Niş derken neyi kastediyoruz?

Artan podcast platformları sayısı, yeni yayınlara başlayan içerik üreticileri ve sayıları her geçen gün artan dinleyiciler... Durum böyle olunca sahne sadece ana akım içeriklere kalmıyor.

Ekosistem genişledikçe yaratıcılık ön plana çıkıyor ve dinleyici kitlelerinde farklılıklar görünmeye başlıyor. Artık sadece herkesin odaklandığı bir kitle değil odaklı kitle podcast yayıncılığında da görünmeye başladı yani.

"Seyahat hikayelerinin anlatıldığı yayınlar, kişisel gelişim odaklı yayınlar ya da sağlık odağında olanlar yani "modaya uygun" içerik üreten yayıncıların sahip olduğu odak kitle burada reklam verenlerin daha çok ilgisini çekmeye başlıyor işte. Bütçeyi bu tarz bir sürece ayırıp etkileşim almak marka açısından verimli bir süreç oluyor.


Trend 3: Kurumsal Pazarlama

İş dünyasında pazarlama aracı olarak podcasting yapmak sıkça gördüğümüz bir durum haline geldi artık. 2023' de de bu durum değişmeyecek.

Şirketler; ürünlerini, hizmetlerini ve kendilerini daha iyi tanıtmak için podcastingi benimsiyor ve bunun yansımlarını yeni yılda da göreceğiz.


Trend 4: Dinleyici Davranışlarındaki Değişiklikler

Podcast dinleyicilerinin artmasının yanında insanların podcast kullanım alışkanlıkları da değişiyor. Dijital platform endüstrisi olgunlaştıkça, kullanıcılar artık sınırlı etkileşim sunan platformlardan mutlu değiller. Bunu da zaten artık dijital platform içeriklerinden sıkça görebiliriz.

Bu durum podcast ekosistemi içinde değişiklik göstermiyor aslında, kullanıcılar akşam evde yemek hazırlığı yaparken, sabah- akşam trafiğinde işe-okula giderken, iş yerinde çalışırken ya da spordayken podcast içeriklerini kolaylıkla dinleyebiliyor. Eğlence, eğitim, günceli takip etmek, günlük haberleri ve yorumları dinlemek kullanıcı için kolay ve ulaşılabilir oluyor. Hatta bir araştırmaya göre, kullanıcıların %25' i müziğe alternatif olarak podcasti tercih ediyormuş.


Son Olarak,

Podcast ekosistemi önümüzdeki yıllarda büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Yapay zeka destekli araçlar, abonelik tabanlı modeller...

Podcasting dijital pazarlama ve içerik oluşturmada devrim yaratmaya devam edecek.

Ekosistem geliştikçe yeni trendler ortaya çıkacaktır. Bu süreçte, podcastlerın günceli yakalamaları ve kendilerini güncel tutmaları dinleyiciye daha keyifli bir deneyim sunmalarına yardımcı olacaktır.

Doğru strateji, taktikler ve araçlarla birlikte podcasting eğlence, eğitim ve iş fırsatı sunabilir size.

Podcasting yükselen bir medya akışı olarak gündemimize yerleşmeye başladı bile, yakalamak tamamen sizin elinizde :)


Herkese iyi yıllar.

Comments


bottom of page