2020'de Neden Podcast Dünyası Bu Kadar Hareketlendi?

Önceden adını çok da duymasak da varlığını bildiğimiz son dönemlerde de adından sıkça bahsettiren Podcastlerin neden bu kadar popüler olduğu hakkında olacak bu yazı. Ne kadar bir kesim tarafından daha yeni bir platform olduğu düşünülse de aslında o kadar yeni bir oluşum değil. Peki şimdi neden bu kadar popüler oldu?


1.ERİŞİM KOLAYDIR

Akıllı telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınızdan hemen hemen hiç çaba harcamadan Podcast yayınlarına ulaşabilirsiniz. Google dinlemek istediğiniz Podcast yayının adını yazdığınızda karşınıza çıkan arama sonuçlarından %99'u size ücretsiz hizmet sağlayacaktır. Sadece Spotify gibi nitelikli-özellikli dinleme platformlarına bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz ama yine de bu içeriklere ulaşmanıza engel bir durum değildir.


2.İSTEDİKLERİNİZİ DİNLEYEBİLİRSİNİZ

Arama çubuğuna yazdığınız içerik hakkında ya da kategori taramalarında bulabileceğiniz yerel yüzlerce Podcast yayına rastlarsınız. İsterseniz bir hikaye dinleyebilir ya da son dönem gündem haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İçerik odaklı bir dönemde yaşıyoruz ve insanlar insanlara istedikleri konular hakkında içerik sunmak içerik üreticilerini ve platformları öne çıkartıyor. Podcastlerin popülaritesi biraz da kullanıcılara istedikleri içerikleri sunmakla ile de alakalı...